Co to jest badanie proktologiczne
Dr hab.med. Piotr Wałęga

Jest to badanie mające na celu ocenę okolicy odbytu i odbytnicy do głębokości około 20cm. Wykonywane jest w pozycji przedramieniowo kolanowej (zwanej potocznie kolankowo-łokciową). Czasami, zależnie od sytuacji można je wykonać w pozycji na boku lub w pozycji ginekologicznej.

Badanie wykonuje się po uprzednim przygotowaniu. Wykonane przez doświadczonego proktologa jest praktycznie niebolesne i nie obarczone powikłaniami. Obecnie do badania stosuje się jednorazowe plastikowe wzierniki. Badanie takie powinno być wykonane u wszystkich chorych zgłaszajacych jakiekolwiek dolegliwosći w zakresie odbytu i odbytnicy.

Składa się ono z trzech elementów:
  1. Badaniem palcem przez odbyt.
  2. Badanie krótkim wiernikiem do wysokości kilku cm (anoskopia).
  3. Badanie wziernikiem pozostałego odcinka odbytnicy – do około 20 cm. (rektoskopia).
Badanie wykonywane jest po uprzednim przygotowaniu:

W dniu badania wlewka oczyszczająca (hegar) rano i 2 godziny przed badaniem. Obecnie celem przygotowania wykorzystuje się gotowe preparaty – enema lub rektanal - dostępne w aptekach. Przygotowanie pacjent wykonuje w domu samodzielnie.

Badanie proktologiczne ma na celu ocenę odbytu i odbytnicy pod kontrolą wzroku. Wykluczenie procesu nowotworowego w odbycie i odbytnicy lub rozpoznanie lokalizacji i zaawansowania zmiany. W razie wykrycia zmiany o charakterze nowotworowym koniecznym jest pobranie wycinków do badania histologicznego potwierdzającego rozpoznanie. Samo pobranie wycinków jest niebolesne i nie niesie ze sobą większego ryzyka powikłań. Jest niezbędne celem ustalenia dalszego leczenia. W razie konieczności koniecznym jest wykonanie badania całego jelita grubego – kolonoskopia lub wlew kontrastowy.
Nasi Partnerzy

ABK Medica Proktis-M Women's Run ABK Grupa Nowa Medycyna Borgis
2022 ABK Grupa. Projekt i wykonanie www.abkgrupa.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.