Uchyłek odbytniczo-pochwowy (RECTOCELE)
Dr n. med. Andrzej Sygut

Uchyłek odbytniczo-pochwowy jest łagodnym schorzeniem polegającym na uwypukleniu się ściany odbytnicy w kierunku pochwy poprzez przegrodę odbytniczo-pochwową (schorzenie to dotyczy wyłącznie kobiet). Powstały uchyłek jest zmianą anatomiczną powodującą zaburzenia czynnościowe dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Podstawową przyczyną choroby jest osłabienie struktur podporowych tkanek miękkich miednicy mniejszej i ścieńczenie przegrody odbytniczo-pochwowej.

Przyczyną schorzenia są:
  • zaparcia i związane z tym wzmożone napięcie ściany odbytnicy przy wypróżnianiu,
  • uraz okołoporodowy i
  • usunięcie macicy.
Głównymi objawami schorzenia są: niemożność wypróżnienia (wyparcia stolca z odbytnicy) i uczucie niepełnego wypróżnienia w wyniku zalegania stolca w uchyłku odbytnicy. Czasami chore skarżą się na uczucie „masy” w pochwie wynikające z uwypuklania się uchyłku (zawierającego masy kałowe) do światła pochwy. Niejednokrotnie pacjentki są zmuszone do wprowadzenia palca do pochwy (celem jego podparcia), aby ułatwić sobie wydalenie mas kałowych z odbytnicy. Część pacjentek skarży się również na bóle odbytnicy, a sporadycznie na krwawienia z pochwy.

Rozpoznanie choroby stawiane jest na podstawie charakterystycznych objawów zgłaszanych przez chore i badań dodatkowych w tym: badania palcem przez pochwę i odbytnicę, rektoskopii (wziernikowania odbytnicy), badania radiograficznego - defekografii podczas której podawany jest środek kontrastowy do odbytnicy, manometrii odbytnicy (badania ciśnienia panującego w odbytnicy) i ultrasonografii przezodbytniczej. W celu rozpoznania choroby nie u wszystkich pacjentek konieczne jest wykonanie wszystkich wymienionych powyżej badań.

Leczenie. W większości przypadków małe uchyłki odbytniczo-pochwowe (o średnicy poniżej 3 cm) powodują tylko niewielkie trudności w wypróżnianiu i leczenia polega na stosowaniu środków rozluźniających stolec i ułatwiających wypróżnianie. Duże uchyłki, powodujące znacznego stopnia zaburzenia czynnościowe w wypróżnieniu z „wypadaniem” przedniej ściany odbytnicy do pochwy wymagają leczenia operacyjnego.

Leczenie operacyjne wykonywane jest częściej od strony światła odbytnicy i polega na wypreparowaniu i usunięciu nadmiaru błony śluzowej i wzmocnieniu przegrody odbytniczo-pochwowej za pomocą szwów. Inny rodzaj zabiegu - wykonywany od strony pochwy polega na wykonaniu jej plastyki oraz zbliżeniu (zeszyciu) brzegów mięśni dźwigaczy odbytu. Zabiegi te powinny być wykonywane w ośrodkach referencyjnych specjalizujących się w chirurgii odbytnicy.

Powikłaniami leczenia operacyjnego mogą być: zakażenia i krwawienie z rany pooperacyjnej. Powikłaniem odległym (po kilku-kilkunastu latach) może być nawrót uchyłku.

Uchyłek odbytniczo-pochwowy

Uchyłek odbytniczo-pochwowy
Nasi Partnerzy

ABK Medica Proktis-M Women's Run ABK Grupa Nowa Medycyna Borgis
2022 ABK Grupa. Projekt i wykonanie www.abkgrupa.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.