Wczesne wykrywanie raka jelita
Zapraszamy do zapoznania się z pełną infografiką w temacie kolonoskopii oraz przygotowania się do badania na stronie www.rakjelita.pl/znalezienie-pomocy.html z podziałem na 3 tematy:

kolonoskopia kolonoskopia kolonoskopia

Powtarzające się lub alarmujące dolegliwości w obrębie jamy brzusznej wymagają wnikliwego badania. Zastosowanie USG jest wygodne, ale najbardziej przydatne jest w ocenie narządów litych, czyli miąższowych, takich jak wątroba, nerki czy śledziona. Wszędzie tam, gdzie znajduje się gaz, USG daje obraz niewyraźny i rozproszony. Inne metody obrazowania są bardzo przydatne, lecz niezwykle kosztowne (MRI) lub wymagają naświetlania pacjenta promieniami rtg (tomografia komputerowa).

W wielu chorobach przewodu pokarmowego niezwykle ważne jest, aby móc obejrzeć miejsce potencjalnych zmian chorobowych z bliska. Umożliwia to endoskopia, czyli w odniesieniu do jelita grubego kolonoskopia. Jest to badanie już powszechnie dostępne, ale wykonywane tylko w specjalnie do tego przygotowanych pracowniach diagnostycznych. Jest to procedura technicznie trudna dla lekarza, wymaga czasu, aby przygotować do niej sprzęt, wymaga wysiłku i niekiedy może być nieprzyjemna dla pacjenta. Niemniej stanowi wielką pomoc w rozpoznawaniu chorób jelita, także dlatego, że jako jedyna metoda daje nie tylko możliwość oglądania w naturalnej formie zmian chorobowych, ale i pobrania wycinków do badania mikroskopowego.

Wszystko to sprawia, że kolonoskopia jest badaniem zlecanym wówczas, gdy są do niej ważne wskazania. Jeśli pacjent nie jest dobrze przygotowany, czyli jego jelito nie zostało dobrze oczyszczone z mas kałowych, zmian chorobowych po prostu może nie być widać i wszystko należy zacząć od początku, albo pacjent zniechęca się i traci okazję do wczesnego rozpoznania groźnej choroby, którą można by w tym stadium całkowicie wyleczyć.

Zatem kluczem do wykorzystania pełnego potencjału, jaki ma kolonoskopia, jest takie przygotowanie się do badania, aby zaglądając do wnętrza jelita lekarz miał na całej jego długości dobre pole widzenia. Nie jest to łatwe. Na początek ważne jest zachowanie diety ubogoresztkowej na kilka dni przed badaniem lub najpóźniej w dniu bezpośrednio poprzedzającym badanie. Można pić klarowne płyny i klarowne soki, kisiel czy słodką herbatę (unikać należy jednak płynów w kolorze czerwonym, który może fałszować obraz jelita).

Trzeba pamiętać, że kolonoskopia jest bardzo wartościową metodą diagnostyczną i warto w pełni wykorzystywać jej potencjał, ponieważ umożliwia wykrywanie chorób, które wykryte we wczesnym okresie mogą być w pełni wyleczone. Przygotowanie do kolonoskopii jest procesem dość długotrwałym i wymagającym zaangażowania pacjenta. Warto wykorzystywać procedury przyjazne dla badanego, aby efektywność wykrywania nawet drobnych zmian chorobowych była możliwie największa. Konieczne jest bardzo restrykcyjne przestrzeganie zaleceń lekarskich.

W Stanach Zjednoczonych rak jelita grubego jest trzecią co do częstości przyczyną zgonów, które wynikają z choroby nowotworowej. Jednak jeżeli przeprowadzane są regularne badania przesiewowe, rak jelita grubego staje się najbardziej uleczalnym z nowotworów. Jak pokazuje przygotowana przez American Cancer Society infografika (link), wykrycie raka jelita grubego we wczesnym stadium daje duże szanse na jego wyleczenie. A w dzisiejszych czasach kolonoskopia nie jest już jedyną możliwością wykrycia raka: organizacja USPSTR (United States Preventive Services Task Force) niedawno wydała nowe wytyczne, w których stwierdza między innymi, że wybór metody badań przesiewowych może być uzależniony również od indywidualnych preferencji i stylu życia.

Zapraszamy do zapoznania się z infografiką w temacie kolonoskopii oraz przygotowania się do badania na stronie www.rakjelita.pl/znalezienie-pomocy.html.
Nasi Partnerzy

ABK Medica Proktis-M ProctoLact-M ABK Grupa Nowa Medycyna Borgis
2021 ABK Grupa. Projekt i wykonanie www.abkgrupa.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.